E, F, G - KRAINA EZOTERYKI

Przejdź do treści

Menu główne:

E, F, G

ROZWÓJ DUCHOWY > SamoUZDRAWIANIE

    EFT CZYLI PUKAJ, A ZOSTANIESZ UZDROWIONY
JEŚLI USŁYSZYSZ: MAM DLA CIEBIE PROSTA TERAPIĘ, KTÓRA NIE WYMAGA WIZYTY U SPECJALISTY,DZIAŁA NATYCHMIAST,A NAUCZYC SIĘ JEJ MOŻESZ W KILKA MINUT- W ODPOWIEDZI PEWNIE POPUKASZ SIĘ W CZOŁO. I SŁUSZNIE!

Ci, którzy na własnej skórze doświadczyli skuteczności  EFT (EMOTIONAL FREEDOM TECHNIQUES- TECHNIKI EMOCJOMALNEJ WOLNOŚCI) opukują wszędzie: w autobusie, na przystanku,, w biurowej toalecie. A to z powodu silnego stresu, a to z powodu tremy, bólu głowy czy trudnej do opanowania złości. I choć na pierwszy rzut oka terapia wygląda dość nietypowo, warto sprawdzić jak działa, choćby dlatego, ze to nic nie kosztuje. Wystarczy jedynie zapoznać się z podręcznikiem, nazwać co nam dolega i zacząć opukiwanie.
                                         PSYCHOANALIZA DO KOSZA!
Twórca metody Gary Craig, inżynier z zainteresowaniami psychologicznymi, poszukiwał skutecznego sposobu na problemy emocjonalne. Odkrył technikę opracowana przez Roberta Callahana, łączącą m. in. wiedzę na temat meridianów i Nerolingwistycznego Programowania.
Jej sednem jest założenie, które zupełnie zmieniło oblicze zachodniej, freudowskiej psychoterapii: "Przyczyna wszelkich negatywnych emocji (lub problemów zdrowotnych o podłożu emocjonalnym) jest zakłócenie układu energetycznego naszego ciała". Nie trzeba zatem latami analizować naszej przeszłości, leżąc na kozetce u psychoanalityka. Wystarczy przywrócić równowagę energetyczną, a dręczące nas leki po prostu znikną.
Craiga zachwyciło to podejście. W sposób genialny uprościł i zmodyfikował metodę Callahana, aby każdy mógł z niej korzystać samodzielnie. Stworzoną przez siebie technikę nazwał TECHNIKAMI EMOCJONALNEJ WOLNOŚCI (EFT). Okazało się, że działa świetnie.
Przekonała się o tym Joanna Chełmicka, psycholog z wykształcenia. Pracę z ludźmi zaczynała od tradycyjnej terapii EFT nauczyła się od psycholog Katarzyny Dodd, która przywiozła metodę z USA. Nieśmiało zaczęła proponować technikę swoim klientom.  Na początku przeżywała konflikt miedzy naukową psychologią, a czymś, co wyglądało jak czary- mary. Czuła jednak, że nieuczciwie byłoby nie zaproponować tego, co naprawdę działa i czego doświadczyła na samej sobie.. Ze zwykłą fobia można sobie poradzić w czasie jednej sesji EFT, a tradycyjna terapia może wymagać 10 sesji i też nie ma pewności rezultatu.
Ludzie sami zaczęli prosić o konsultacje, a pani Joanna przeszła kolejne kursy trenerskie i dziś pracuje tylko i wyłącznie tą metodą. Napisała również podręcznik, który można bezpłatnie pobrać w internecie.
EMOCJE ZAPISANE W CIELE
Sama technika jest bardzo prosta. Polega na opukiwaniu określonych punktów akupunkturowych- głównie na twarzy i dłoniach - z jednoczesnym wypowiadaniem afirmacji dotyczących danego problemu, np. " Nawet jeśli mam lęk wysokości, w pełni i całkowicie kocham i akceptuję siebie". Poprzez opukiwanie pobudzamy energie w meridianach, co sprawia, że zostaje zrównoważona, a dana emocja po prostu znika. Horst Benesz w swoim podręczniku "ZAPUKAJ PO ZDROWIE", opisuje wiele przypadków, kiedy po jednej sesji  ustępują duszności czy różnego rodzaju bóle.
Jest jednak kilka kruczków, o jakich warto pamiętać. Bardzo ważne jest precyzyjne nazwanie problemu, np.: " Mimo, ze mam ból  z tyłu głowy (w skroniach)...". Dobrze jest też obserwować emocje, skojarzenia, odczucia czy wspomnienia, jakie pojawiają się w trakcie rundy opukiwania, często prowadza one do źródła zaburzenia.
Zdarza się, ze ktoś pracuje na bólem w kolanie i nagle przypomina sobie: "w dzieciństwie tata na mnie nakrzyczał i zrobiło mi się smutno". Każdemu z nas bywa smutno,  ale ten człowiek zamiast smutku będzie czuł ból kolana. Za migrenami na przykład często stoi gniew lub smutek. Zrobisz rundę pukania na gniew i czujesz ulgę.
PO CO CI CHOROBA?
Choć podstaw metody można nauczyć się w kilka minut, dobrze jest ją cierpliwie zgłębiać. Postukać może się każdy, ale warto wiedzieć jak formułować afirmacje, budować rundy, by wszystko szło w jak najlepszym kierunku. Jeśli samodzielne próby nie przynoszą rezultatów, przyda się fachowa pomoc. Trudności mogą się pojawić zwłaszcza przy złożonych problemach, "przechodzonych", czy też niechęci do zmiany. A zdarza nam się czerpać korzyści ze złego samopoczucia...
Powiedzmy, że od 10 lat cierpisz na depresję. Ale coś możesz z tego mieć. Nie sprzątasz w domu- bo jesteś chora... Nie pracujesz- bo jesteś chora... Mąż się z tobą nie rozwiedzie i dzieci nie zawracają ci głowy - bo jesteś chora...  I dodatkowo czujesz się w porządku wobec swojej matki- bo przecież ona tez miała ciężkie życie.  Powiedzmy, ze idziesz na terapie albo leczysz się. Jeśli któregoś dnia obudzisz się bez depresji, wypadałoby pójść do pracy, ale myślisz sobie- kto mnie zechce po 10 latach? Stwierdzasz, że maż w międzyczasie przestał ci się podobać. Wypadałoby posprzątać, ale masz zakodowane, że sprzątanie- to przymus. Uświadomienie sobie tego wszystkiego może być bardzo bolesne. A rozstanie się z chorobą zaczyna się kojarzyć z tym, ze świat stanie do góry nogami. Jest cała masa kobiet w depresji maskowanej hasłem MUSZĘ. I wszyscy się przyzwyczaili do tego, że ona musi. By dokonać zmiany, potrzebna jest inna energia. Po kilku sesjach- jeżeli wtórne korzyści z choroby nie są zbyt rozbudowane - idziesz swoją drogą.
CZAS NA WIELKA PRZYGODĘ
Wiele zmieniłam w sobie dzięki tej metodzie- mówi pani Joanna- i zaleca tym, którzy korzystają z EFT by czasem opukiwali się z taka afirmacją: MIMO, ŻE OBAWIAM SIĘ ZMIAN (lub: nie chce zmian) W PEŁNI I CAŁKOWIECIE KOCHAM I AKCEPTUJE SIEBIE. Bo trzeba się rozstać ze starą historią, a zmiana zawsze wiąże się z lękiem.
Gdy poradzimy sobie z nim, przed nami wielka przygoda.. Możliwości wykorzystania tej metody są ogromne. Począwszy do bólu po rozwój duchowy. Może nawet jej potencjał jest dużo większy niż przewidział sam twórca.
              JEDNA METODA, A RÓŻNE OBJAWY
EFT umieszcza się w nurcie energo- psychologi i energo- medycyny. Nazywane jest też PSYCHOLOGICZNA AKUPUNKTURĄ, TAPPINGIEM, TERAPIĄ MERIDIANOWĄ. Metoda ta opiera się na założeniu, że umysł, ciało i dusza tworzą ścisły związek, że oddziaływanie na każdym z tych poziomów ma wpływ na pozostałe.
Zgodnie z EFT przyczyna wszelkich negatywnych emocji są zakłócenia układu energetycznego naszego ciała, a  80% dolegliwości ma podłoże emocjonalne. Jeśli przywrócimy równowagę energetyczną (opukując punkty meridianowe) - objawy znikną. W ten sposób jedną metodą można leczyć różne dolegliwości (np. ból, duszności, problemy skórne fobie, lęki, uzależnienia, problemy pokarmowe, alergie)
EFT stosuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, niemowląt, oraz niepełnosprawnych.
                JAK NAUCZYĆ SIĘ EFT?
- Szczegółowe instrukcje znajdziesz w książce: HORST BENESCH "ZAPUKAJ PO ZDROWIE" wyd. Studio Astropsychologii lub bezpłatnym podręczniku Joanny Chełmickiej-  "WPROWADZENIE DO EFT".  Możesz g pobrać na stronie www.eft.net.pl   Podręcznik Gary'ego Craiga w polskim tłumaczeniu znajdziesz na stronie  www.emofree.com
Na stronach: www.eft.net.pl  oraz  www.emotapping.com znajdziesz informacje na temat warsztatów, szkoleń, kontakty do trenerów metody w całej Polsce.


                           EGZORCYZMY
W najszerszym znaczeniu słowo egzorcyzm określa formę oczyszczania z wpływów ze świata astralnego, powodowanych przez duchy, istoty żywe oraz z klątw i uzależnień energetycznych. Istnieją osoby, które kontakt ze światem  astralnym uważają za wyróżnienie (media, spirytyści, channelingowcy) i czerpią stamtąd wiedzę. Jednak cena, jaką płacą, bywa wysoka - oddawanie własnej energii, stopniowa utrata kontroli na swoją wolą i umysłem, uzależnienie, pomieszanie, depresja, opętanie jak również choroby psychiczne, a nawet śmierć.
Celem egzorcyzmów jest uwolnienie od wpływów astralnych, wypędzenie duchów z ciał osób żyjących i skierowanie ich w stronę światła za duchowym przewodnikiem. Dla egzorcysty niezbędna jest znajomość praw rządzących w świecie astralnym i ich bezwzględne przestrzeganie, psychologii duchów, warunków kulturowych, w jakich te istoty funkcjonowały za życia, bezinteresowna miłość do wszystkich istot, całkowite uwolnienie się od strachu czy poczucia winy, umiejętność nawiązania telepatycznego kontaktu i rozmowy z istotami astralnymi. Ważne jest również  zabezpieczenia się przed ewentualnymi atakami ze strony świata astralnego oraz wiara i ufność w Boskie prowadzenie. Przydają się też inne umiejętności i wiedza.
W Polsce jest wielu egzorcystów, wśród nich- duchowni. Chodzi jednak o to, by dla dobra ludzi i  duchów, którym się pomaga, egzorcysta potrafił wznieść się ponad  podziały religijne, a czasem nawet zakwestionować poglądy religii, w której wyrósł.
Istnieje  też wiele sposobów egzorcyzmowania.  Dla mnie osobiście najbardziej odpowiednim jest sposób oparty na HUNIE i taki najczęściej stosuję.


                                         GROTA SOLNA
ZALEDWIE 45 MINUTOWY SEANS W GROCIE SOLNEJ DAJE TAKI SAM EFEKT JAK TRZY DNI POBYTU NAD MORZEM.

Kilka lat temu groty solne zaczęły wyrastać w Polsce niczym grzyby po deszczu. I bardzo dobrze, bo stanowią namiastkę morza pośród zatłoczonego i zanieczyszczonego spalinami miasta. A ich lecznicze właściwości są naprawdę rewelacyjne.
Typowy 45 minutowy pobyt w grocie solnej, który  kosztuje ok. 15 zł, daje taki sam efekt jaki pojawia się po  przechadzania się brzegiem morskiej plaży. Stad łatwo obliczyć, ze sześć seansów wystarczy, aby odczuć  poprawę zdrowia i samopoczucia równoważną dwóm pełnym tygodniom nad morzem. Oczywiście, są także głosy krytyczne sugerujące, ze groty solne nie maja żadnego terapeutycznego działania. Ale od wieków wiadomo, że sól, zwłaszcza morska- ma niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, dlaczego wiec nie skorzystać z jej zalet.
                            JASKINIA W SPA
Grota solna to spore pomieszczenie wyłożone wewnątrz kruchami solnymi. Sól rozsypana jest także na podłodze, dlatego do groty nie wchodzi się w butach. Przed wejściem do niej trzeba zdjąć również kurtkę i inne ciepłe ubrania, bo w środku jest ciepło. Przy ścianach stoją leżaki, na których można położyć się wygodnie, zamknąć oczy i przy dźwiękach relaksującej muzyki spędzić miło czas, wdychając krystalicznie czyste powietrze zawierające wyłącznie cenne dla zdrowia minerały.
Najważniejszym pośród nich jest jod. I choć w ciągu całego naszego życia potrzebujemy zaledwie  dwóch gramów tego pierwiastka, to pozyskanie tak niewielkiej ilości sprawia nam ogromne trudności. Można więc wyjeżdżać nad morze lub spędzić czas w grocie solnej.
                      GDZIE SZUKAĆ GROTY?
Ogromną zaletą  seans w grocie solnej jest to, że mogą korzystać z nich dosłownie wszyscy- od niemowlaków po osoby starsze.
Może warto spróbować, bo podobno pobyt w grocie solnej pomaga leczyć choroby dróg oddechowych, nadciśnienie, najprzeróżniejsze choroby skóry oraz dolegliwości układu pokarmowego.
Seanse nie są wskazane dla osób chorujących NA NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY, CHOROBY PŁUC, GRUŹLICĘ, NOWOTWORY.
Grot solnych jest dużo, rozsiane SA po całym kraju. Adres najbliższej można znaleźć przez wyszukiwarkę internetową.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego